افزایش رشد مژه با کمک مواد طبیعی

websepanta
سیمین سیمینی
date_range بهمن ۱۱, ۱۳۹۹
message نظر 0
افزایش رشد مژه

مژه ها از چشمان ما در برابر گرد و غبار و آلودگی های محیطی محافظت میکنند؛ به علاوه، در زیبایی نیز بسیار تاثیرگذار هستند. در اغلب مواقع، عواملی نظیر بالا رفتن سن یا وجود برخی بیماری های زمینه ای موجب ریزش و نازک شدن مژه ها میشوند. خوشبختانه، برخی روشهای خانگی وجود دارند که میتوان از آنها برای افزایش رشد مژه بهره جست.

موارد زیر از شناخته شده ترین محلول های رشد مژه خانگی برای محافظت از مژه و کمک به رشد آن به حساب می آیند:

1. روغن کرچک

در حدود 90 درصد از روغن کرچک از اسیدهای چرب و اشباع نشده ریسینلیدیک (Ricinoleic acid) تشکیل شده است. این ماده به شکل قابل توجهی در کاهش ریزش مو موثر است. بنابراین، میتوان آن را از بهترین گزینه های محافظت از مژه به شمار آورد. به علاوه، ریسینلیدیک اسید به افزایش ضخامت موها و تقویت و استحکام بیشتر آنها هم کمک میکند. با این حال، نتایج به دست آمده از مشاهدات بالینی نشان میدهد، استفاده بیش از اندازه از روغن کرچک ممکن است در کاهش درخشندگی و افزایش خشکی مو تاثیرگذار باشد. بنابراین، پیش از مصرف این ماده بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

محلول رشد مژه

مواد لازم

 • روغن کرچک: یک قاشق غذاخوری
 • پنبه: به میزان لازم

روش مصرف

شب قبل از خواب، بهترین زمان استفاده از روغن کرچک بر روی مژه است. پیش از مصرف، لازم است ابتدا مژه های خود را به خوبی تمیز کرده و با آب شست و شو دهید. قطعه ای پنبه را به روغن کرچک آغشته کنید و آن را با ملایمت بر روی مژه های پلک بالا و پایین خود بمالید. دقت کنید روغن وارد چشمان شما نشود. اجازه دهید این ماده تا صبح بر روی مژه های شما باقی بماند. صبح روز بعد، صورت و چشمان خود را به خوبی بشویید.


2. روغن نارگیل

روغن نارگیل به واسطه نفوذپذیری عالی و توانایی آن در مقابله با از دست رفتن پروتئینهای مو به شکل قابل توجهی در کاهش ریزش مو ثاثیرگذار است. از این رو، میتواند برای کمک به رشد مژه ها، درمان نازکی و شکنندگی مژه ها نیز کاربرد داشته باشد. با این حال، توجه داشته باشید روغن نارگیل میتواند لایه چرب قابل توجهی روی مژه های شما ایجاد کرده و باعث سنگینی آنها شود.

مواد لازم

 • روغن نارگیل: یک قاشق چایخوری
 • پنبه: به میزان لازم

روش مصرف

شب قبل از خواب، بهترین زمان استفاده از روغن نارگیل بر روی مژه است. ابتدا، با استفاده از آب و یک شوینده ملایم، صورت و مژه های خود را شستوشو دهید. سپس، پنبه را به روغن آغشته کرده و با ملایمت روی مژه های پلک بالا و پایین خود بمالید. مراقب باشید روغن وارد چشمان شما نشود. اجازه بدهید روغن نارگیل تا صبح بر روی مژه های شما باقی بماند. صبح روز بعد، صورت و چشمان خود را به خوبی بشویید.


3. ویتامین E

ویتامین E یک آنتیاکسیدان قوی است که میتواند به کاهش آسیب های ناشی از اکسیداسیون کمک کرده و از ریزش مو جلوگیری کند. به علاوه، ویتامین E حاوی ترکیبات توکوترینول (tocotrienol) است. این ترکیبات در افزایش تعداد تارهای مو و رشد مژه ها موثر هستند.

مواد لازم

 • کپسول روغنی ویتامین E: یک عدد
 • پنبه: به میزان لازم

روش مصرف

محتوی یک کپسول روغنی ویتامین E را روی یک تکه پنبه خالی کرده و آن را با ملایمت روی مژه های تمیز خود بمالید. بهتر است این کار را قبل از خواب انجام داده و تا صبح منتظر بمانید. روز بعد، با استفاده از آب و یک شوینده ملایم صورت و مژه های خود را بشویید. به علاوه، مصرف کپسول ویتامین E به صورت خوراکی نیز در کاهش ریزش مو و تقویت مژه ها موثر خواهد بود. با این حال، برای تعیین دوز و میزان مناسب بهتر است پیش از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید.

مواد طبیعی کمک کننده رشد مژه

4. چای سبز

چای سبز، منبع سرشار پلی فنولی به نام اپیگالوکاتکین-3-گالات (EGCG) است و میتواند به رشد موهای سر و مژهها کمک کند.

مواد لازم

چای سبز: یک قاشق چایخوری پودر برگهای خشک شده

 • آب داغ: یک فنجان
 • پنبه: به میزان لازم

روش مصرف

مقدار توصیه شده جای سبز را در فنجان حاوی آب داغ ریخته و برای مدت 5 تا 10 دقیقه منتظر بمانید تا به خوبی دم بکشد. اکنون، چای سبز خوش طعم و مفید را نوش جان کرده و چند قطره از آن را برای مصرف موضعی نگهدارید. پنبه را به مایع آغشته کرده و به آرامی بر روی مژه های پلک بالا و پایین خود بمالید. میتوانید این کار را یک بار در روز انجام داده و پس از مدتی تفاوت را احساس کنید.


5. وازلین

وازلین پلک های شما را مرطوب کرده و به مقابله با مایت های مژه کمک میکند. مایت (mite) یا هیره موجوداتی ریز و میکروسکوپی هستند که به صورت انگل زندگی کرده و علاوه بر آسیب رساندن به مژهها موجب واکنش های حساسیتی نظیر آسم میشوند.

مواد لازم

 • وازلین: به میزان لازم
 • پنبه: به میزان لازم

روش مصرف

قطعهای پنبه را به وازلین آغشته کرده و آن را با ملایمت روی مژه های پلک بالا و پایین خود بمالید. مراقب باشید وازلین وارد چشمان شما نشود. قبل از خواب، بهترین زمان برای انجام این کار است. تا صبح منتظر بمانید. روز بعد صورت و چشمان خود را با آب و یک شوینده ملایم به خوبی شستوشو دهید.


6. شی باتر (Shea Butter)

شی باتر منبع سرشار ویتامین C است و از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی برخوردار است. ویتامین C از آسیبهای ناشی از رادیکالهای آزاد جلوگیری کرده و کلاژنسازی را تقویت میکند. از این رو، شی باتر میتواند در حفظ ضخامت مژه ها موثر بوده و به بهبود رشد آنها کمک کند.

مواد لازم

 • شی باتر: به میزان لازم

روش مصرف

مقدار اندکی از این ماده را برداشته و در میان انگشتان خود مالش دهید تا آب شود. اکنون، با کمک انگشتان خود آن را روی مژههای پلک بالا و پایین بمالید و تا صبح منتظر بمانید. روز بعد، صورت و مژه های خود را مطابق معمول با آب و یک شوینده ملایم بشویید.


7. ماساژ دادن

ماساژ به بهبود گردش خون کمک می کند. ماساژ پوست سر به طور مرتب ، چه با روغن و چه بدون روغن ، می تواند باعث بهبود طول و ضخامت مو شود. ماساژ دادن آرام پلک ها ممکن است به شما کمک کند نتایج مشابهی کسب کنید.


 8. روغن زیتون

روغن زیتون حاوی یک ترکیب فنلی به نام اولوروپین است. اولئوروپئین رشد مو را افزایش می دهد. از این رو ، ممکن است به رشد مژه ه کمک کند.

روش مصرف

شما به 3-4 قطره روغن زیتون و 1-2 تکه پنبه نیاز خواهید داشت. چند قطره روغن زیتون را روی پنبه بریزید و آن را به مژه های بالا و پایین خود بمالید. روغن را برای مدت 5-10 دقیقه بگذارید و سپس آن را با آب ولرم بشویید.


9. مکمل بیوتین

کمبود بیوتین می تواند باعث از بین رفتن موهای سر ، ابروها و مژه ها شود. مصرف مکمل های بیوتین ممکن است به بهبود این شرایط کمک کند. برای دوز صحیح مکمل های بیوتین با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. ترکیبی از این روش های درمانی ممکن است به شما در کنترل مژه های کم پشت کمک کند. با این حال ، لازم است که برای جلوگیری از آسیب بیشتر و نازک شدن مژه ها ، چند تغییر در سبک زندگی را نیز در نظر داشته باشید.


چگونه می توان از نازک شدن مژه ها جلوگیری کرد

 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل را دنبال کنید که شامل مواد مغذی مانند آهن ، روی ، ویتامین ها ، اسیدهای چرب ، بیوتین و پروتئین ها باشد.
 • مژه ها و پلک های خود را روزانه با استفاده از پاک کننده ملایم یا شامپوی پلک تمیز کنید.
 • از استفاده از محصولات آرایش چشم با کیفیت پایین خودداری کنید.
 • از هرگونه آرایش چشم که باعث تحریک شود خودداری کنید.
 • قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید.
 • استفاده از فر کننده مژه را متوقف کنید.
 • استفاده از اکستنشن مژه را محدود کنید.

چه عواملی باعث نازک شدن و کوتاه شدن مژه ها می شود؟

مژه های شما ممکن است به دلیل چندین عامل از بین بروند ، از جمله:

 • بالا رفتن سن: این شایع ترین علت ریزش مژه است، که مردان و زنان را با افزایش سن تحت تأثیر قرار می دهد.
 • یائسگی: از آنجا که استروژن نقش مهمی در تولید کلاژن برای حفظ سلامت پوست و مو دارد ، کاهش سطح آن در دوران یائسگی ممکن است باعث مژه های نازک شود.
 • عدم تعادل هورمونی: عدم تعادل هورمون تیروئید می تواند منجر به آسیب دیدن پوست و ریزش مو شود.
 • به طور غیر تقریبی دست زدن به مژه ها: اگر هنگام پاک کردن آرایش چشم ، مژه ها را به شدت مالش دهید.
 • واکنش آلرژیک بخصوص به محصولات آرایشی چشم
 • استفاده از اکستنشن مژه: چسب هایی که برای اتصال مژه های مصنوعی استفاده می شود دارای مواد شیمیایی هستند که ممکن است تحریک کننده یا مضر باشند. به دلیل این واکنش شیمیایی ، ممکن است دچار قرمزی ، سوزش یا التهاب پلک شوید که ممکن است منجر به ریزش مژه شود.
 • شیمی درمانی: داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شوند اغلب باعث کم پشتی موها و مژه ها می شوند.
 • برخی از شرایط پزشکی مانند بلفاریت ، تیروئید پرکار / کم کار ، پسوریازیس ، آلوپسی آره آتا ، اگزما یا تریکوتیلومانیا
 • بهداشت ضعیف زیبایی  مانند پاک نکردن آرایش چشم به مدت یک شب باعث نازک شدن مژه ها می شود.

اگر علائم دیگری همراه با نازک شدن مژه ها از خود نشان می دهید ، توصیه می شود با پزشک مشورت کنید تا احتمال وجود بیماری زمینه ای را رد کند.


سخن آخر

رعایت رژیم غذایی سالم حاوی ویتامین ها، آهن، زینک، اسیدهای چرب، بیوتین و پروتئین در جلوگیری از نازک و شکننده شدن مژه ها موثر است. باقی ماندن مواد آرایشی بر روی چشم و استفاده از فرمژه و اکستنشن از مهمترین عوامل موثر در آسیب رساندن به مژه ها هستند. بنابراین، به طور مرتب و با استفاده از محصولات بهداشتی و مراقبتی مناسب آرایش خود را تمیز کنید. به خاطر داشته باشید، استفاده از مواد آرایشی غیر استاندارد و ارزان قیمت ممکن است سلامت پوست و مژه های شما را با خطر مواجه کند. پس، در هنگام خرید کالاهای آرایشی و بهداشتی تا جای ممکن دقت کنید.


سوال های رایج در مورد افزایش رشد مژه با روش های خانگی:

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Warning