کراتین صافی مو

تاریخ انتشار: 99/11/11
نمایش: 685
(0 رای)

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

امروزه واژه کراتین صافی مو بسیار به گوش می‌خورد و دیگر داشتن موهای صاف و لخت مانند گذشته یک امر محال نیست. خانم‌ها و آقایان زیادی هر روزه برای کراتین به سالن های آرایشی مراجعه می کنند و موهای خود که فر و وز است را با استفاده از کراتین صافی مو، به موهای صاف و لخت تبدیل می کنند. موهایی که حتی اگر آب به آن ها بخورد، با مشکلی روبرو نمی شوند؛ اما شاید شما اطلاعات کافی از این روش نداشته باشید، از همین جهت تصمیم داریم در ابتدا به معرفی کراتین بپردازیم و سپس اطلاعات دیگری که باید بدانید را در اختیارتان بگذاریم تا اگر تصمیم به صاف کردن مو های خود از طریق کراتین گرفتید، بدانید که چه شرایطی پیش رویتان قرار دارد.


کراتین صافی مو چیست؟

کراتین را می توان یک پروتئین در نظر گرفت که به طور طبیعی در موهای شما وجود دارد و دلیل صافی و درخشندگی موی شما نیز محسوب می شود؛ اما افرادی که این پروتئین را به میزان کافی در ساختمان موهای خود ندارند از موهای فر و وز برخوردار هستند و از همین جهت باید میزان کمبود این پروتئین را با عمل کراتینه به نحوی جبران کنند. این افراد با انتخاب کراتین صافی مو، موهای خود را برای مدتی صاف، نرم و درخشان می کنند و باید پس از گذشت زمان های معین، برای ترمیم کراتین، اقدام کنند. بسیاری از افراد تصور می کنند که عمل کراتین مو، موجب صافی می شود؛ اما باید بدانید که این تصور، یک فرضیه ی کاملا اشتباه است. حقیقت به این صورت است که محلول استفاده شده در این موضوع، کمبود کراتین مو را جبران می کند، با جبران کراتین، کوتیکول مو که به دلیل نبود این ماده آسیب دیده، ترمیم می شود و در نتیجه ی ترمیم کوتیکول، موهای صاف و براقی برای شما به وجود می آید.

نکته ای که باید در رابطه با این موضوع در نظر بگیرید، این است که موهای طبیعی هر فرد، بهترین حالت از مو است و فرد باید تلاش کند که به خوبی، از موهای خود در برابر آسیب های گوناگونی که امکان دارد برای موها پیش آید، محافظت کنند. کراتین صافی مو، تنها به افرادی پیشنهاد می شود که موهای بسیار فر و وز دارند، به طوری که امکان شانه کردن برای چنین موهایی وجود ندارد.


مزایا و معایب کراتین صافی مو

کراتینه کردن مو یکی از روش های درمان موهای آسیب دیده محسوب می شود که امروزه میان افراد، بسیار رایج است به طوری که سالن های آرایشی، روزانه مشتری های بسیاری را برای انجام کراتین صافی مو، می پذیرند. نکته ای که در رابطه با این موضوع وجود دارد، مزایا و معایب آن است، به طوری که باید پیش از اقدام برای انجام آن، از آن ها مطلع شوید. در ادامه برای شما این مسئله را به طور کامل بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم خود را با آگاهی کامل بگیرید. در ابتدا به بررسی مزایای آن بپردازیم.

مناسب برای انواع مو:

کراتین موقت و دائمی مو، از روش هایی به حساب می آید که می توانید با هر نوع مو به آن بپردازید و در رابطه با این مورد، هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت؛ یعنی اگر موهای شما فر، مجعد، حالت دار، رنگ شده یا حتی صاف است، امکان انجام کراتین، وجود دارد.

آسیبی به مو وارد نمی کند:

بسیاری از شیوه هایی که برای صاف و لخت کردن مو وجود دارد، به موهای سر آسیب وارد می کنند؛ اما شما با انجام کراتین مو، دچار چنین مشکلی نمی شوید و هر اتفاقی که برای موهای شما پیش آید، به صورت دائمی نخواهد بود و پس از گذشت دو تا سه ماه، موهای شما به حالت قبل کراتین برمی گردند. البته لازم به ذکر است که اگر شما مراقبت های پس از کراتینه مو را به درستی انجام ندهید، موهای شما زودتر از زمان ذکر شده به حالت گذشته برمی گردند.

کراتین مو

موهای شما به راحتی حالت می گیرند:

اگر شما از علاقه مندان به موهای حالت دار هستید، با انجام کراتین موقت می توانید چنین چیزی را تجربه کنید. افرادی که کراتینه ی مو را انجام می دهند، بدون استفاده از لوازمی مانند اتو مو  و سشوار مو، می توانند موهای خود را به راحتی حالت دهند. موضوع استفاده نکردن از وسایل حرارتی، یک موضوع با اهمیت به حساب می آید، چرا که در طول زمان کراتینه، موی شما کمتر در معرض چنین وسایلی قرار می گیرد و در نتیجه آسیب های کمتری نیز به آن وارد می شود.

به سرعت اثر آن را مشاهده خواهید کرد:

شاید شما از موهای بسیار فر و وزی برخوردار هستید و تصور می کنید که امکان صاف شدن و درخشندگی برای موی شما وجود ندارد، باید گفت که شما با انجام کراتین موقت یا دائمی می توانید از چنین مویی برخوردار شوید، چرا که این شیوه به سرعت اثر خود را می گذارد و موهای شما را برای مدت معینی در آن حالت حفظ می کند و پس از پایان زمان تعیین شده، موهای شما به فرمی که در ابتدا داشته اند، تبدیل می شوند.

بهبود کیفیت ساختار مو:

موهای شما در اثر نبود کراتین، آسیب دیده است و حفره هایی بر روی تارهای موی شما به وجود آمده، زمانی که شما کراتین مو را انجام می دهید، حفره های ساقه ی موهای شما با کراتین پر می شوند و به موهای شما ساختار نرم و براق می دهند؛ توجه داشته باشید که همین روند باعث از بین رفتن وزی موی شما نیز می شود.

شانه کردن مو به راحتی:

اگر شما تا به حال برای شانه کردن موهای خود با مشکل روبرو بوده اید و برای آنکه موهایتان شانه شود، از مواد گوناگونی چون سرم مو یا نرم کننده ها استفاده کرده اید، پس از کراتین موقت و دائمی مو، دیگر می توانید به راحتی موهای خود را بدون سختی و بدون استفاده از چنین موادی شانه کنید.

مناسب برای تقویت مو خانم ها و آقایان:

در روش کراتین مو، هیچ محدودیتی برای جنسیت افراد وجود ندارد و آقایان و خانم ها، هر دو می توانند برای کراتین کردن، اقدام کنند. از طرفی موادی که برای عمل کراتین موقت و دائمی مو استفاده می شوند، سرشار از ویتامین های گوناگون هستند که این ویتامین ها برای مو، جز ویتامین های ضروری به حساب می آیند و زمانی که شما از این مواد استفاده می کنید، درواقع ساقه ی مو خود را تقویت کرده اید و ظاهری سالم و جذاب نیز به آن ها بخشیده اید.


معایب استفاده از کراتین

تا به اینجا برای شما در رابطه با مزایای عمل کراتینه گفتیم؛ اما توجه داشته باشید که کراتینه در کنار مزایای نام برده شده از معایبی نیز برخوردار است که باید پیش از اقدام برای انجام آن، از آن ها مطلع شوید.

مصنوعی بودن مواد مورد نیاز کراتینه:

ماده ی کراتینی که برای این شیوه مورد استفاده قرار می گیرد، یک ماده ی مصنوعی به حساب می آید که ساخته شده از مواد شیمیایی گوناگون است و امکان دارد با استفاده از آن برای شما مشکلاتی در ناحیه ی پوست یا چشم ایجاد شود؛ البته تا به حال چنین گزارشی در رابطه با این مشکل مطرح نشده است.

هزینه ی به نسبت بالا:

یکی از دیگر از معایبی که برای کراتین موقت و دائمی مو وجود دارد، هزینه ی بالای آن است. توجه داشته باشید که شما علاوه بر آنکه باید هزینه ی به نسبت بالایی را در ابتدا بپردازید، پس از کراتینه نیز باید شامپوهای مخصوص و ماسک مو مخصوص را تهیه کنید تا کراتینه ی مو شما برای مدت طولانی تر باقی بماند.

ماندگاری کوتاه کراتینه:

زمانی که شما کراتین موقت انجام می دهید، موهای شما برای مدت دو تا سه ماه حالت صاف و لخت خواهند داشت، البته با توجه به این موضوع که شما به خوبی مراقبت های پس از آن را انجام دهید. این موضوع برای برخی از افراد در برابر هزینه ای که پرداخت می کنند، یک عیب محسوب می شود و به همین علت از آن صرف نظر می کنند.

امکان آسیب دیدن مو:

موادی که برای کراتین موقت و دائمی مورد استفاده قرار می گیرند، به طور کلی به مو آسیبی وارد نمی کنند و حتی برای تقویت و بهبودی مو نیز مناسب به حساب می آیند، اما اگر موادی که برای کراتینه استفاده می شوند از برندهای نامعتبر باشند، امکان دارد به موهای شما آسیب وارد کنند؛ همچنین مهارت فردی که قرار است این کار را برای شما انجام دهد، حائز اهمیت خواهد بود، چرا که کوچکترین اشتباهی می تواند منجر به آسیب دیدن موهای شما شود.

نگهداری سخت:

شستن کمتر موها ممکن است نگهداری آن را برای برخی از افراد دشوار کند. نوع آب برای موهای شما مهم است. شنا در آب کلر یا نمک (اساساً استخر یا اقیانوس) می تواند عمر درمان با کراتین را کوتاه کند. شما همچنین باید روی شامپو و نرم کننده ای که فاقد کلرید سدیم و سولفات است سرمایه گذاری کنید ، زیرا هر دو می توانند کراتین ها را از بین ببرند. برای خیس کردن و یا شستن موهایتان باید 3 تا 4 روز پس از کراتینه درمانی صبر کنید ، بنابراین اگر فردی هستید که هر روز موهای خود را می شویید کراتینه ممکن است راه حل خوبی برای شما نباشد.


همه ی آنچه باید قبل از کراتینه بدانید

اگر شما تصمیم به انجام کراتینه مو دارید، باید پیش از اقدام برای انجام آن به مسائل گوناگونی توجه داشته باشید. یکی از مواردی که لازم است به آن توجه شود، موضوع بارداری است. اگر شما فرد بارداری هستید، نباید برای کراتین مو به سالن ها آرایشی مراجعه کنید، چرا که موادی که برای این موضوع مورد استفاده قرار می گیرند، برای سلامت شما و فرزندتان خطر آفرین خواهند شد و امکان دارد نتایج قابل جبرانی را ایجاد کنند. همچنین باید بدانید که در ماده ی مورد استفاده برای کراتین موقت و دائمی، عامل فرمالدهید که یک عامل شیمیایی خطرناک به حساب می آید، استفاده شده است و قرار گرفتن در معرض آن، به مرور، عوارضی را برای شما ایجاد خواهد کرد. از طرفی این ماده می تواند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شود، بنابراین پیش از مراجعه برای این کار، بهتر است از حساسیت نداشتن به این ماده، مطمئن شوید.

مزایای کراتین مو

قیمت کراتین صافی مو

همانطور که در متن اشاره شد، هزینه ی انجام کراتین مو، هزینه ی به نسبت بالایی است و حتی همین موضوع گاهی اوقات افراد را از چنین انتخابی منصرف می کند. در رابطه با این موضوع نمی توان قیمت دقیق و کاملی داد، چرا که امروزه با توجه به افزایش قیمت در تمامی بخش ها، شاهد جا به جایی قیمت در بسیاری از مسائل هستیم. شما برای آنکه از قیمت این عمل مطلع شوید، باید زمانی که تصمیم برای انجام آن را دارید، با سالن مورد نظر خود تماس بگیرید و درباره ی قیمت، اطلاعات کاملی را دریافت کنید. توجه داشته باشید برای کراتین موقت و دائمی موی خود، به یک سالن معتبر و شناخته شده مراجعه کنید تا از مواد با کیفیت و مناسبی استفاده کنند، چرا که اگر چنین اتفاقی نیفتد، برای موهای شما مشکلات بسیاری پیش خواهد آمد. امیدواریم این متن اطلاعات جامع و مناسبی را در اختیارتان قرار داده باشد.


سوالات رایج در مورد کراتین صافی مو

کراتین صافی مو چیست؟ 

کراتین را می توان یک پروتئین در نظر گرفت که به طور طبیعی در موهای شما وجود دارد و دلیل صافی و درخشندگی موی شما نیز محسوب می شود.

معایب کراتین مو چیست؟

مصنوعی بودن مواد مورد نیاز کراتینه، هزینه ی به نسبت بالا، ماندگاری کوتاه کراتینه و امکان آسیب دیدن مو

مزایای کراتین مو چیست؟

مناسب برای انواع مو، آسیبی به مو وارد نمی کند، موهای شما به راحتی حالت می گیرند، به سرعت اثر آن را مشاهده خواهید کرد و بهبود کیفیت ساختار مو